Podatek niemiecki

Jakie dokumenty dostarczyć do biura , by ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec?

 1. Zaświadczenie pracodawcy o wysokości zarobku uzyskanego w Niemczech w danym roku (tzw. Lohnsteuerbescheinigung).
 2. Z polskiego urzędu skarbowego należy wybrać zaświadczenie o dochodach w Polsce Zaświadczenie UE/EWG (Anlage EU/EWR). Udostępniamy potrzebne druki. Jeśli małżonkowie będą rozliczać się wspólnie, to należy wypełnić „Anlage EU/EWR” dla żony i męża na jednym formularzu. Przed wybraniem zaświadczenia, prosimy o kontakt. Podpowiemy, czy jest możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem i jakie są z tego korzyści.
 3. Adres banku, S.W.I.F.T., numer konta (IBAN), na które ma być przelany zwrot podatku
 4. Kserokopia ostatniej decyzji podatkowej (jeżeli wydano)
 5. Wykonywany zawód w Niemczech (np. zbrojarz, kierowca ciężarówek itp.)

Dokumenty należy dostarczyć do biura (osobiście lub mailowo) i na ich podstawie dokonamy wstępnego wyliczenia wysokości zwrotu podatku.

Aby odzyskać większą kwotę podatku, można na deklaracji podać poniesione koszty.

W tym celu należy przygotować zestawienie:

 • Ile razy dana osoba jeździła do domu do Polski w okresie zatrudnienia w Niemczech? Należy podać dokładne daty wyjazdów i powrotów. Jeśli dana osoba jeździła własnym samochodem, to należy przedłożyć kserokopię dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy , paragonów za benzynę, wydruk ze strony www.historiapojazdu.gov.pl odnośnie przebiegu pojazdu a jeśli autobusem, to bilety. W razie potrzeby udostępnimy specjalną tabelkę.
 • Ile dana osoba płaciła za pokój w hotelu robotniczym/mieszkanie, w którym mieszkała w Niemczech? (Proszę dołączyć dokument potwierdzający ten fakt i wysokość opłat za mieszkanie w Niemczech).
 • Ile kilometrów wynosi odległość z miejsca zamieszkania w Niemczech do miejsca pracy w Niemczech (w jedną stronę)? Proszę podać dokładny adres pracy, jeżeli jest inny niż adres pracodawcy. Ile dni w tygodniu była wykonywana praca oraz ile dni w roku (ile dni urlopu)?
 • Czy dana osoba pobierała w Niemczech zasiłek rodzinny na dzieci, a jeśli tak to, w jakiej wysokości?
 • Ponadto proszę podać wszystkie wydatki związane z wykonywaniem pracy, np. ubrania robocze, narzędzia, prowadzenie konta oraz ze zdrowiem, np. lekarstwa, okulary, koronki na zęby.
 • Osoby pracujące zawodowo jako kierowcy mogą jako koszty podać dni, w których byli 24 godziny w trasie.
 • Zwykle korzystniej jest rozliczać się ze współmałżonkiem, szczególnie jeżeli jest bezrobotny lub mało zarabia. Nie ma znaczenia fakt w jaki sposób (razem czy osobno) małżonkowie rozliczali się w Polsce

 

Ile trwa odzyskiwanie podatku?

Proces odzyskiwania podatku trwa kilka miesięcy.

 

POLSKIE ZEZNANIA PODATKOWE

W przypadku rozliczania się z podatku niemieckiego należy najpierw złożyć zeznanie podatkowe do polskiego Urzędu Skarbowego (PIT 36) i wykazać dochody z zagranicy (załącznik ZG).

Oferujemy możliwość rozliczenia polskiego zeznania podatkowego (PIT 36 plus załącznik ZG)

W razie pytań odnośnie płatności proszę o kontakt. Płatność wyliczana jest indywidualnie i wynosi maksymalnie 400 zł za jeden rok kalendarzowy

POLSKIE ZEZNANIA PODATKOWE

W przypadku rozliczania się z podatku niemieckiego należy najpierw złożyć zeznanie podatkowe do polskiego Urzędu Skarbowego (PIT 36) i wykazać dochody z zagranicy (załącznik ZG).

Oferujemy możliwość rozliczenia polskiego zeznania podatkowego (PIT 36 plus załącznik ZG)

Pliki do pobrania

Polsko-niemieckie UE_EOG – EU_EWR